úterý 28. listopadu 2017

Čím krmit?

 Pořídili jste si kočku a teď se ptáte: Co jí dám každý den do misky? Bude mít dost vitamínů a minerálů? Co když své kočce nevhodným krmením způsobím zdravotní problémy? V následujícím článku si probereme jaké máte možnosti.

První vás asi napadne: Jaké vybrat granule?
  Na internetu je k dispozici mnoho článků o tom jaké granule jsou ty nejlepší. Já sama jsem krmila svou první kočku Mícu rok granulemi. Proč? Jednoduše maso odmítala. Semtam snědla trošku kuřecího, semtam vepřové. Všechny své psy krmím masem, ale kočka maso odmítala. Takže nastalo hledání, jaké granule jsou nejmenší zlo.

  Vycházela jsem z toho, že kočka je masožravec a na rozdíl od psa velmi špatně tráví rostlinné bílkoviny a sacharidy z obilovin. Hledala jsem granule s vysokým množstvím masa a nejlépe bez-obilné (např. Taste of the Wild, Orijen, N&D). Ale i nejlepší granule jsou jen náhražkou myší, ptáků a hmyzu. Problémem granulí je to, že jsou vyrobeny tak, aby dlouho vydržely a hlavně, aby chutnaly. Takže jsou často konzervovány chemicky a dochucovány uměle. Pokud tedy kočce granule chutnají neznamená to, že jsou kvalitní - znamená to pouze to, že jsou dobře ochuceny. Pozor na levné granule. Pokud stojí 50 kč/kg, určitě nebudou plné masa.

Selhání ledvin a granule
  V různých diskuzích na internetu jsem se často dočetla, že čistě domácí kočce selhaly ledviny, nebo kocourek, že má močové kameny. Snažila jsem se najít informace s čím tato onemocnění souvisí a našla jsem, že kočky všeobecně málo pijí a vodu získávají převážně z potravy. Proto někteří odborníci doporučují alespoň polovinu denní dávky nahradit vlhkým krmivem v podobě kapsičky nebo konzervy. Když je krmena pouze granulemi nepřijímá dost vody v potravě a protože nemá potřebu pití tak velkou jako například pes, nedoplní tento deficit u misky s vodou a problém je na světě. A to můžou způsobit i kvalitní granule. Předejít problémům s ledvinami a močovými kameny byl pro mě hlavní důvod, proč jsem chtěla opustit krmení komerční stravou.

Ori u misky s masem

Vařená strava
  Jak jsem už napsala, první kočka mi maso odmítala a dávala přednost granulkám a konzervám. S příchodem druhé kočky, Flíčka, jsem musela začít krmit konzervami, protože kotě granule odmítalo. Kvalitní konzervy stály spoustu peněz a tak jsem začala kočkám vařit. Pro dvě kočičky už se to vyplatilo. Vařené maso neodmítla ani Míca. Nakoupila jsem kuřecí čtvrtky, vykostila, přidala srdce, žaludky nebo játra, trošku rýže a zeleniny. Po uvaření jsem vše lehce rozmixovala, naplnila do misek a zamrazila. Sem tam jsem jim přidala do krmení mořské řasy, pivovarské kvasnice, lososový olej, drcené skořápky nebo multivitamínovou pastu GimCat. Tento způsob krmení mi vyhovoval. Uvařila jsem si vždycky na více dní a kočky vše jedly s chutí. Granule měly pořád k dispozici.

Syrové maso
  Jednou jsem dojela z nákupu a zkusila dát kočkám syrové kuřecí a hovězí. Po mase se jen zaprášilo. Kotě vše spráskalo. Míca sice ohrnovala nos, ale když viděla, že Flíček to do sebe cpe, nakonec to sežrala taky. Druhý den Míca už maso nežrala, ale granulky zmizely. Maso dál odmítala, ale kotěti chutnalo, tak jsem začala krmit syrovým aspoň kotě a Míca zůstala převážně na granulích. Po čase jsem granule schovala. Asi týden maso chvíli jedla, chvíli zase protestovala - zbytky dojíždělo věčně hladové kotě :) Hlídala jsem, aby za ten den alespoň něco sežrala. Po týdnu se už do misky vrhala s chutí. Kromě syrových jater a hovězího sežere všechno. Má ráda kuřecí, kachní a vepřové.

Miska s nasekaným kuřecím skeletem

  Syrové maso je pro kočky nejpřirozenější strava. Nejlepší by bylo krmit drobnými hlodavci a ptáky. Tuto možnost většina z nás nemá, proto je důležité krmit rozmanitě - různé druhy masa a vnitřností + masité kosti. Krmím minimálně 3-4x denně. Je to pro kočky přirozenější.

Více o krmení BARF najdete v článcích Krmení syrovým masem a Jak začít BARFovat

Závěr
 Kočky jsou mlsné a je někdy složité naučit je na nový druh stravy. Je těžké kočku donutit jíst syrové maso, když byla zvyklá na chuťově výrazné granule a kapsičky. Proto myslím, že u nás hodně pomohlo, že asi 14 dní dostávala Míca vařené maso. Bez ochucovadel a soli. Jsem ráda, že jsem se BARFu při prvních problémech nevzdala.

Žádné komentáře:

Okomentovat

TOP měsíce

Seznamování koček

Máte doma kočku a chcete jí pořídit kamaráda? Bojíte se seznamování? Nevíte jak nejlépe postupovat? Každý, kdo už doma kočku má a chce si po...